Прејди на содржината

Пиџин (Гренадини)

Координати: 12°56′50″N 61°16′29″W / 12.94722° СГШ; 61.27472° ЗГД / 12.94722; -61.27472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиџин
Географија
МестоКарипско Море
Координати12°56′50″N 61°16′29″W / 12.94722° СГШ; 61.27472° ЗГД / 12.94722; -61.27472
Управување
Дополнителни податоци
Часовен појас

Резерват на дивиот свет Пиџин Ајленд
МСЗП —живеалиште/подрачје под управа со видови)
Површина8,9 km2 (3,4 sq mi)
Воспоставен(а)1987
Мрежна страницаПиџин Ајленд


Пиџин (англиски: Pigeon Island, „остров на гулабите“) e остров во Карипското Море.

Пиџин се наоѓа во Карипското Море, дел е од групата на острови Гренадини во островската држава Свети Винцент и Гренадини.[1] Островот се наоѓа на 400 метри југозападно од островот Кватр. Во 1987 година островот се стекнал со заштитен статус.[2]

  1. Pigeon Island: Saint Vincent and the Grenadines National Geospatial-Intelligence Agency, Bethesda, MD, USA
  2. „Pigeon Island in Saint Vincent and the Grenadines“. Архивирано од изворникот на 2019-04-18.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]