Пија Гад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиа Гад

Кристина „Пија“ Гад, (родена на 11 јули 1945 година) е шведска новинарка и авторка.[1] Таа е новинарка во весникот „ Експресен “ во Гетеборг од 1981 до 1990 година, оттогаш е хонорарна новинарка, радио продуцент и авторка која има објавено неколку книги.[2]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Загуба. Интервју со Кларк Олофсон . Карлсонс 1991 година
  • Морд, крв, морал . Карлсонс 1994 година
  • En tillräckligt vacker dag för att dö. Бониер Алба 1994 година
  • Mat i myt och historia . Карлсонс 2001 година
  • Вет и етикетт и аферсливет . Ekerlids förlag 2002 година
  • Frillor, fruar och herrar – en okänd kvinnohistoria. Фишер и Ко 2009 година
  • Домстолен. En nämndemans betraktelser . Дијалог 2017 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sveriges befolkning 1960. Arkiv Digital
  2. "Enfaldiga och fördomsfulla" - hon summerar sina 19 år som nämndeman i ny bok“. Dagens Juridik. September 15, 2017.