Пицо Паља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пицо Паља
Val Leggia - Pizzo Paglia.jpg
Највисока точка
Надм. вис.2593 м
Истакнатост498 м [1]
Изолираност10.3 км [2]
Координати46°13′55″N 09°13′09″E / 46.23194° СГШ; 9.21917° ИГД / 46.23194; 9.21917Координати: 46°13′55″N 09°13′09″E / 46.23194° СГШ; 9.21917° ИГД / 46.23194; 9.21917
Географија
МестоГраубинден, Швајцарија
(делумно во Италија)
Матичен венецЛепонтски Алпи

Пицо Паља - планина на Лепонтските Алпи, со поглед кон Вал Кама во кантонот Граубинден. Границата со Италија поминува 300 метри јужно од врвот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Преземено од топографските карти на Swisstopo (1:25,000). Клучото седло е Бокета дел Нотар (2.095 м).
  2. Преземено од Google Earth. Најблиската точка на поголема висина е југоистично од масивот Пиз дела Молера (Пиз де Гровен).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]