Пица во Кина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ресторан Пица Хат во Хонг Конг. Некои од скутерите пред продавница се користат за испорака на пица.
Парче пица на тротоарот за храна во една продавница во Хонг Конг

Присуството на синџири на ресторани за пица придонеле за значително зголемување на потрошувачката на пици во Кина. Ова, исто така, имало ефект на воведување на сирење како кулинарна состојка и секојдневна храна во Кина, што било релативно невообичаено во кинеската кујна пред појавата на синџирите за пици. Пица Хат ја отвориле својата прва продавница во Кина во 1990 година, а во Кина денес постојат и неколку синџири за пица.

Пица синџири во Кина[уреди | уреди извор]

Рана историја[уреди | уреди извор]

Пица Хот ја отвориле својата прва продавница во Кина во 1990 година, а Пица Хат и Пица Домино се проширија на кинескиот пазар во 2000-те години. Пред да влезат на пазарот, Пица Хат вршеле пазарна анализа и истражување на потрошувачките преференции на храна, вкусови и навики за јадење, додека Домино едноставно влегле на пазарот со обезбедување на нивната стандардна цена. Со своето планирање и истражување, Пица Хот беше успешен во своите напори, отворајќи над 1.300 продавници во земјата, додека Домино беше прилично неуспешен, со помалку од 40 продавници во Кина во 2014 година. Во тоа време Домино обезбеди гаранција за испорака на компанијата од триесет минути или помалку, но не ги зема предвид многубројните сообраќајни возила на многу кинески градови. Недостатокот на успех на Домино на кинескиот пазар, исто така, му се препишува на цената на синџирот што не им се допадна на кинеските потрошувачи, а не на рестораните што седат (продавниците на Домино беа само извадоци и испорака), како и големата големина на пици на компанијата, ги отежнуваат потрошувачите да јадат додека одат или се дружат на улица.

Пред да се воспостават ресторани во Кина, менаџерот на Пица Хат им кажал на експертите дека многу кинески потрошувачи не сакаат сирење и можеби неможе нивниот дигестивен систем да го свари. Раководството на компанијата исто така било информирано дека доматите не се кулинарски состојки во Кина. На овие факти , Пица Хат биле предупредеи дека кинеските потрошувачи не би јаделе пица. Како одговор на ова, Pizza Hut ги модифицираа своите рецепти за пица, користејќи помалку сос од домати и сирење, вклучувајќи ги и домашните состојки кои се согласуваат со кинеските потрошувачи, како што се туна, ракови за стапчиња, соја сос, пилешко месо и пченка. Компанијата, исто така, создаде нови пици за кинескиот пазар, како што е домашниот сладок и крем, кој наликува на промет на јаболка и на Исландскиот сос за пица, во која немало пире од домати. Од 2014 година, Пиц Хат имале над 1.300 продавници во Кина, со особено силно присуство во Шангај.

Други пица синџири во Кина[уреди | уреди извор]

 Пица Маргарита во ресторан во Хаику, Кина
  • Калифорнија Пица Кујна има некои продавници во Кина.
  • Г-Пица е јужно-корејска пица ресторан синџир , кој имаше седум продавници во Кина во 2005 година. Денес има околу 28 продавници во Кина.
  • Оригус Пица Вклучена е Кинеска компанија која имаше околу 100 продавници во Кина и Внатрешна Монголија во 2011 година. Ресторан локации се обично во поголемите градови.
  • Пеперс Пица, норвешки пица синџир, има некои франшиза продавници во Кина.
  • Пица Агол е поранешен пицерија франшиза на ланец што имаше присуство во Кина и Hainan Островот, Кина, особено во главниот град на Haikou. Компанијата беше купена од страна на Индискиот подружница на Папата Јован Пица во 2014 година.
  • Пица Експрес имаше осум продавници во Кина во 2015 година.
  • Пица Фабрика е САД пица ресторан синџир, кој има некои продавници во Кина.
  • Жолта Кабината Пица е Филипински ресторан синџир, кој има некои продавници во Кина.
  • Џо пица има 2 продавници во Шангај, Кина.[1]

Супермаркет пица[уреди | уреди извор]

Пица парче во Карфур супермаркет, Хаику, Кина

Голем број супермаркети продаваат пица од парче што е направено во делот за јадења. Тоа може да биде подготвено со користење на додатоци за слата нешто како Миракл Вип, но од сирење. Додатоците често вклучуваат ход дог битови.

  1. „JOE'S PIZZA | WELCOME“. конс. 2018-04-18.