Пит (река)

Координати: 65°21′52″N 21°19′22″E / 65.36444° СГШ; 21.32278° ИГД / 65.36444; 21.32278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Реката Пит
Реката Пит во Тролфорсен во септември 2010
Изворно имеБидумедно  (јазик?)
Местоположба
ДржаваШведска
Физички особености
УстиеБотниан Беј
 • координати
65°21′52″N 21°19′22″E / 65.36444° СГШ; 21.32278° ИГД / 65.36444; 21.32278
 • надм. вис.
0 м (0 ст)
Должина400 kм (250 ми)[1]
Големина на сливот11,285.3 km2 (4,357.3 ми)[2]
Проток 
 • просечен160 m3/s (5,700 cu ft/s)[1]
Особености на сливот

Пит Бидумедно во Пит Сами е река во северна Шведска, која тече низ округот Норботен. Таа е една од четирите главни реки во Норланд кои се претежно оставени недопрени од водните електрани, реката има една брана кај Сикфорс приближно 15км возводно од морето. 

Започнува во големите езера во источна Шведска, како што се Тјегелвас, Вуолвојауре и Лабас, во општина Јокмок и тече кон источниот брег, испуштајќи се во Заливот Ботни, во општината Питео.

Реката има должина од 400 км, а сливот зафаќа површина од 11.200 км2.

Нејзиниот најголем водопад е Стурфорсен, кој исто така стана најпопуларно место за посета во Норботен. Се наоѓа во општина Елвсбин.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Некои од другите големи реки Норланд:

Бенбритефорсен во реката Пите, мај 2009 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Piteälven“. Nationalencyklopedin (Swedish). Посетено на 14 July 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link) (бара претплата)
  2. „Län och huvudavrinningsområden i Sverige“ (PDF) (Swedish). Swedish Meteorological and Hydrological Institute. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-28. Посетено на 14 July 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)