Прејди на содржината

Питониева чуваркуќа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Питониева чуваркуќа
Close-up of flowers
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
Ред: Каменоломковидни
Семејство: Дебелци
Род: Чуваркуќа
Вид: Питониева чуваркуќа
Научен назив
Sempervivum pittonii
Schott, Nyman & Kotschy[1]

Питониева чуваркуќа (науч. Sempervivum pittonii) — вид растение од родот чуваркуќа (Sempervivum) кое потекнува од источните Алпи во Австрија.[2] Ова е повеќегодишен студоотпорен сочник кој образува розета, доботник наградата за заслуги на градината на Кралското хортикултурно друштво.[3]

Растението е наречено во чест на австрискиот Јозеф Клаудиус Питони (1797-1878).

Галерија[уреди | уреди извор]

edit

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Analect. Bot.: 19 (1854)
  2. Sempervivum pittonii Schott, Nyman & Kotschy“. Plants of the World Online. Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew. 2017. Посетено на 21 March 2021.
  3. Sempervivum pittonii Pittoni houseleek“. The Royal Horticultural Society. Посетено на 21 March 2021.