Питом трн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Питом трн
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Asterids
Ред: Asterales
Семејство: Asteraceae
Племе: Cynareae
Род: Cnicus
Вид: C. benedictus
Научен назив
Cnicus benedictus
L.
Синоними

Centaurea benedicta

Питом трн (латински: Cnicus benedictus) познат и како Бискупова брада, Сатовина, Блажен или Свет трн или Бенедиктански трн е европско растение, со силно стебло и лисја во вид на копја.

Лековитост[уреди | уреди извор]

Ова растение е доста познато во светот како високолековито растение[1]. Се користи против стареењето, ја подобрува циркулацијата со што го подобрува дотокот на кислород во мозокот, а со тоа и помнењето и иозструвањето на умот, ја ублажува вртоглавицата, несвестицата и главоболката. Исто така има антибактериско дејство, и му дава на човечкиот организам дополнителна сила. Може да помогне во регулирање на хормонската рамнотежа, а особено е добра за жените - одлично средство за ублажување на менопаузните тегоби.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Newman, Jack. „Herbs for Increasing Milk Supply“. Canadian Breastfeeding Foundation. Посетено на 2010-05-16.
  1. Jepson Manual Treatment
  2. USDA Plants Profile
  3. GRIN Species Profile Архивирано на 6 јуни 2011 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]