Питер Швердфегер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Питер А. Швердфегер
Peter Schwerdtfeger (Photo taken in 2014).jpg
Роден1 септември 1955 (1955-09-01) (65 г.)
Штутгард
ЖивеалиштеНов Зеланд
НационалностГерманец
Полињахемија, физика, математика
ОбразованиеУниверзитет во Штутгард
Универзитет во Марбург

Питер Швердфегер (роден на 1 септември 1955 година) во моментов е претседател на Теоретската хемија на Универзитетот Масеј во Окленд, Нов Зеланд, каде што е директор на Центарот за теоретска хемија и физика, исто ака е заменик-директор на Нов Зеланд Институтот за Напредни Студии, и поранешен претседател на асоцијацијата Нов Зеланд Александар фон Хумболд.