Питер Фокс (музичар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Питер Фокс

Пјер Штефен Бајгори (роден на 3 септември 1971), попознат како Питер Фокс или пал како Енуф и Пит Фокс, е германски реге и хип хоп музичар од Берлин . Тој е исто така член на германскиот реге бенд Сидед .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Питер Фокс свирел на хорна во младоста. Тој живее со своето семејство во Берлин-Кројцберг . Кон крајот на 2001 година, Фокс страдал од парализа на лицето, која не била третирана доволно брзо поради неточно поставена дијагноза. Десната страна на лицето и ден денес има мала парализа; сепак, тоа останало како негов претпознатлив белег. [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Seeed-Sänger Peter Fox: "Ich war der Typ mit dem Waldhorn". Tagesspiegel. 28 September 2008. конс. 2008-12-08.