Прејди на содржината

Питер Јакаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Питер Јакаб ( Jakab Péter )

Питер Јакаб (роден на 16. август 1980. година во Мисколц, Унгарија) — унгарски политичар.

Потекло и кариера:[уреди | уреди извор]

Претседателот Јобик[1][2] и член на унгарските парламенти. Дипломирал на Универзитетот во Мисколц во 2004 година. Од 2009 до 2010 година, тој беше наставник по историја во Средното училиште Цигани и Мала стручно училиште Кали во Мисколц[3][4]. Тој секогаш зборуваше отворено за своето еврејско потекло[5][6][7]. Неговиот прадедо починал во Аушвиц. Неговата баба се претвори во христијанство во 1925 година и израсна 11 деца во Месутур[8][9][10]. На парламентарните избори во 2018 година тој беше избран за пратеник. Од февруари до јуни 2019 година тој беше заменик-водач на парламентарната група „Јобик“. Од јуни 2019 година тој е водач на парламентарната група „Јобик“.

  1. hírlap, Magyar. „Révbe érhet Jakab Péter puccsa“. www.magyarhirlap.hu (унгарски). Архивирано од изворникот на 2020-02-29. Посетено на 2020-03-02.
  2. „List of MPs - House of the National Assembly - Országgyűlés“. www.parlament.hu. Посетено на 2020-03-02.
  3. Hírösszefoglalónk (2014-07-16). „Auschwitzba invitálja Szegedi Csanád a jobbikos díszzsidót“. NOL.hu (унгарски). Посетено на 2020-03-02.
  4. „Jakab Péter nyílt levele Köves Slomónak“. alfahir.hu (унгарски). Посетено на 2020-03-02.
  5. „Hungary's far-right Jobbik party elects leader with Jewish roots“. Jewish Telegraphic Agency (англиски). 2020-01-26. Посетено на 2020-03-02.
  6. „Former Hungarian radical party Jobbik elected new president with Jewish roots“. Daily News Hungary (англиски). 2020-01-26. Посетено на 2020-03-02.
  7. Walker, Shaun (2020-02-12). „Does electing a leader with Jewish roots prove Jobbik has changed?“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 2020-03-02.
  8. „A miskolciakat az érdekli, lesz-e rend az utcákon“. alfahir.hu (унгарски). Посетено на 2020-03-02.
  9. NOL (2014-07-17). „Válasz Szegedi Csanádnak: „Sosem leszek eszküszegő és áruló". NOL.hu (унгарски). Посетено на 2020-03-02.
  10. Nolan, -Daniel (2014-06-30). „Jobbik to run Jewish candidate for mayor of Miskolc“. The Budapest Beacon (англиски). Посетено на 2020-03-02.