Питен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Питен
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Црквата во Питен
Црквата во Питен
Питен is located in Германија
Питен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 89 м
Население 270  (31 декември 2009)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06388
Повик. бр. 034976
Координати 51°40′N 11°56′E / 51.667° СГШ; 11.933° ИГД / 51.667; 11.933Координати: 51°40′N 11°56′E / 51.667° СГШ; 11.933° ИГД / 51.667; 11.933

Питен (германски: Piethen) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.