Питана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Питана во старогрчката митологија била нимфа, една од најадите.[1]

Митологија[уреди | уреди извор]

Питана била ќерка на божицата на реката Еурот, која со Посејдон ја имала ќерката Евадна.[2] Античкиот грчки град во Мала Азија е наречен по неа.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. theoi.com: Pitane
  2. Aleksandrina Cermanović Kuzmanović & Драгослав Срејовић, 1992. Лексикон религија и митова. Савремена администрација. Београд.
  3. Greek Myth Index: Pitane Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски)