Прејди на содржината

Писма до Олга

Од Википедија — слободната енциклопедија

Писма до Олга (чешки : Dopisy Olze (Дописи Олзе)) - книга составена од писма напишани од чешкиот драмски писател, дисидент и иден претседател Вацлав Хавел до неговата сопруга Олга Хавлова за време на речиси четиригодишната затворска казна од мај 1979 до март 1983 година (Хавел бил ослободен кога се здобил со висока температура и добил лекарско отпуштање).[1][2] Хавел бил затворен од комунистичката влада на тогашна Чехословачка затоа што бил еден од водачите на Комитетот за одбрана на неправедно гонетите (ВОНС) - повеќето од нив биле потписници на документот за човекови права - Повелбата 77.

Авторот Салман Рушди во едно интервју во 1999 година изјавил дека книгата „Писмата до Олга“ била една во малиот број книги што ги носел со себе живеејќи на тајни места во текот на годините што ги криел од можното погубување.[3]

  1. Keane, John (2000). Václav Havel: A Political Tragedy in Six Acts. Basic Books. стр. 288, 301. ISBN 0-465-03719-4.
  2. Хавел, Вацлав (1989). Letters to Olga. Њујорк: Henry Holt and Company. ISBN 0-8050-0973-6.
  3. Keane. стр. 302

Поврзано

[уреди | уреди извор]