Пирустија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Пиростија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пирустија
Црепна и вршник на пирустија

Пирустија[1] или пиростија.[2]железен триножник за готвење на отворен оган.[1] Под пирустијата се гори оган, а на неа се поставува сад во кој се готви јадење (котле, црепна и др.).

Денес пирустијата се користи при подготовка на традиционални специјалитети под вршник. [3]

Пирустијата во творештвото[уреди | уреди извор]

Гатанки:

  • Арапин се чекори, Арапин ја јаа. (Пирустија и тенџере)[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „пирустија“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „пиростија“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Дебрчанки со сачот и пирустијата денеска печат тури-потпечи во Годивје, пристапено на 23 мај 2019
  4. Гатанки од Разлошко на семрежното место на Cooltura