Пиринејски синец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиринејски синец
A. p. asturiensis
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Lycaenidae
Потсемејство: Polyommatinae
Род: Agriades
Вид: A. pyrenaicus
Научен назив
Agriades pyrenaicus
(Boisduval, 1840)
Синоними
 • Lycaena orbitulus pyrenaica Boisduval, 1840
 • Lycaena pyrenaica asturiensis Oberthür, 1910
 • Agriades ergane Higgins, 1981
 • Lycaena dardanus Freyer, 1844
 • Lycaena araraticus Gerhard, 1853
 • Lycaena rebeli Tuleschkow, 1932
 • Lycaena latedisjuncta Alberti, 1973
 • Agriades hesselbarthi Nekrutenko, 1974
 • Agriades erzurumensis Eckweiler & Hesselbarth, 1978
 • Agriades kudrnai Koçak, 1980

Пиринејскиот синец (Agriades pyrenaicus) е пеперутка од видот на пеперутки синци.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа пеперутка живее во Јужна Европа, Мала Азија и Кавказот.[2] Оваа пеперуга живее на карпести долини на планини, на надморска висина од 1500 до 2200 метри.[3]

Распонот на крилјата на пеперугата од 22 до 28 мм.[4] Горната страна на крилјата е во сива боја, со црни вени и бели нијанси на крилјата. Рабовите се во бела боја, со црна бордура. Телото е сивкасто накај сино со антени во црни и бели линии. Долната страна на крилјата е во кремаста боја со црни и бели линии во различни форми. Ларвите се хранат со растението Androsace.

Подвидови[уреди | уреди извор]

 • A. p. pyrenaicus (central Pyrenees)
 • A. p. asturiensis (Oberthür, 1910)
 • A. p. dardanus (Freyer, 1844)[5]
 • A. p. ergane (Higgins, 1981)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Agriades Hübner, [1819]" at Markku Savela's Lepidoptera and some other life forms
 2. Agriades dardanus at euroButterflies
 3. Agriades pyrenaicus at euroButterflies
 4. asturnatura
 5. „IUCN Redlist Plebejus dardanus. Архивирано од изворникот на 2018-06-27. Посетено на 2021-02-05.

Поврзано[уреди | уреди извор]