Пирдоп

Координати: 42°42′3.9″N 24°11′8.54″E / 42.701083° СГШ; 24.1857056° ИГД / 42.701083; 24.1857056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пирдоп
Пирдоп
град
Зградата на читалиште „Напредок“
Зградата на читалиште „Напредок“
Пирдоп is located in Бугарија
Пирдоп
Пирдоп
Местоположба на Пирдоп во Бугарија
Координати: 42°42′3.9″N 24°11′8.54″E / 42.701083° СГШ; 24.1857056° ИГД / 42.701083; 24.1857056
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаПирдоп
Управа
 • ГрадоначалникАнгел Геров (БСП, ВМРО-БНД)
Површина
 • Вкупна90,148 км2 (34,806 ми2)
Надм. вис.&10000000000000696000000696 м
Население (2022)
 • Вкупно6,759
 • Густина75/км2 (190/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2070
Повик. бр.+359 07181
Мреж. местоpirdop.bg

Пирдоп (бугарски: Пирдоп) — град во Западна Бугарија, административен центар на општината Пирдоп во Софиската Област. Има население од околу 6.700 жители (2022).

Географија[уреди | уреди извор]

Пирдоп се наоѓа на 70 километри источно од главниот град Софија и 52 километри западно од Карлово на подбалканскиот пат. Се наоѓа на 696 мнв во средишниот дел на Златишко-Пирдопската котлина. Теренот на кој е изграден градот има благ наклон од североисток кон југозапад и го минува Пирдопската Река, притока на Тополница.

Историја[уреди | уреди извор]

Во околината на Пирдоп се пронајдени траги од населување за време на неолитот и тракиската ера, како и остатоци од значајна доцноантичка и раносредновековна населба. На 5 километри североисточно од денешниот град се наоѓал манастирот „Свети Илија“, чиј дел се урнатините на Еленската базилика, кои се зачувани и денес. Манастирот бил значаен книжевен центар и функционирал до крајот на 18 век. Во него веројатно е составен Пирдопскиот апостол, еден од значајните споменици на среднобугарската литература, датиран во 12 век.[1]

За прв пат се споменува во османлиски документ од 1430 година под името Пуротобабинче. Кон крајот на 17 век во градот имало ќелијно училиште, неговите жители учествувале во Чипровското востание, а локалниот даскал Георги ги составил во 1698 година Протопопинскиот и Тихомирмирскиот Дамаскин. Во 17-18 век Пирдоп станал голем центар за сточарство и преработка на волна со стотици работилници. Во 1841 година, жителите на градот биле ослободени од ангарија. Во 1840 година било отворено училиште, кое од 1853 година било класно, а во 1863 година - женско училиште. Читалиштето бил основано во 1869 година.

Во 1869 година во градот бил формиран комитет на Внатрешната револуционерна организација. Жителите на Пирдоп учествувале во српско-турската војна, во Ботевата чета и во Бугарското ополчение. Градот бил ослободен на 21 декември 1877 година од Дваесет и првиот Донски полк.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Научноинформационен център „Българска енциклопедия“. Голяма енциклопедия „България“. Том 9. София, Книгоиздателска къща „Труд“, 2012. ISBN 9789548104319. с. 3415 – 3416.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]