Пирамида на Пепи I

Од Википедија — слободната енциклопедија
За другите значења на поимот видете ја страницата за појаснување.
Пирамида на Пепи I
Пепи I
Координати29°51′16″N 31°13′8″E / 29.85444° СГШ; 31.21889° ИГД / 29.85444; 31.21889Координати: 29°51′16″N 31°13′8″E / 29.85444° СГШ; 31.21889° ИГД / 29.85444; 31.21889
ИзградбаПетта династија
Типпирамида
Висина52.5 м
Основа78.75 м
Наклон53° 07' 48"

Комплексот на Пепи I — комплекс кој се наоѓа во јужниот археолошки комплекс во Сакара, Египет. Тој бил откриен во 1960-ти години од страна на француската археолошка мисија во Сакара која низ целиот комплекс на главниот фараон открила околу десет нови пирамиди за кралиците и семејството на овој фараон, Пепи I. Неколку од нив имаат пирамидални текстови[1].

Пирамидата била 150 лакти на една страна во базата и висока 100 лакти (78.75 x 52.5 метри). Јадрото било изработено од камен и бел варовник. Внатрешните комори го следат истиот план како и кај пирамидите создадени од Петтата династија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Labrousse and Albouy, Les pyramides des reines, une nouvelle nécropole à Saqqarâ, Hazan, 1999