Пинџур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пинџур
Пинџур

Пинџур е зачинета мезе салата и најчесто се користи како летна храна. Најчесто се произведува во Македонија, Босна и Херцеговина и Србија.

Традиционалните состојки вклучуваат: модар патлиџан, домат, пиперка, кромид, лук, црн бибер, растително масло, шеќер и сол. Пинџурот е сличен на ајварот и лутеницата, но обично се додаваат модри патлиџани.

Создавањето на овој традиционален апетисан е прилично долг процес кој вклучува печење и пржење на состојките со часови, како и печење и лупење пиперки.

Поврзано[уреди | уреди извор]