Пинтурикио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бернардино Пинтурикио
Pinturicchio self.jpg
Self-portrait in the Baglioni Chapel.
Роден(а)Бернардино ди Бето
1454
Перуџа, Папска Држава, Италија
Починал(а)1513(1513-00-00) (возр. 58–59)
Сиена, Република Сиена, Италија
НационалностИталија Италија
ОбразованиеПјетро Перуџино
Познат(а) посликарство, фреска
ПравецИталијанска ренесанса

Бернардино ди Бето, попознат по прекарот Пинтурикио (*Перуџа, 1454 - † Сиена, 1513.[1]) бил италијански ренесансен сликар.

Пинтурикио заедно со Перуџино и младиот Рафаел, бил еден од најголемите и најпознатите претставници на умбријската сликарска школа кватрочента. Прекарот Пинтурикио (добиен од piccolo pintor = мал сликар) го добил заради својот ситен раст, а токму така и тој самиот се потпишувал во некој свој дела.[2]

Мала галерија на делата на Пинтурикио[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надвоешни врски[уреди | уреди извор]