Пиноли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиноли

Пиноли (исто така наречен пинол или пинолило) — печена мелена пченка, која потоа се меша со какао, агава, цимет, семе од чија, ванила или други зачини. Добиениот прав потоа се користи како хранлива состојка во густа храна за да се направи различна храна, како што се житарки, печива, тортили и пијалаци.[1] Името доаѓа од ацтечкиот збор pinolli, што значи пченкарен оброк. Денес, пинолите генерално се прават со рака со помош на огревни печки од дрво, камен и толчник, и сѐ уште се консумира во одредени, честопати рурални делови на Латинска Америка. Пиноли се смета за национален пијалак на Никарагва и Хондурас.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The No Meat Athlete“. Nomeatathlete.com.