Пинокио (цртан филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Пинокио“
Режисер Бен Шарпстин
Хамилтон Ласк
Норман Фергусон
Т. Хи
Вилфред Џексон
Џек Кинеј
Бил Робертс
Продуцент Волт Дизни
Сценарист Орелиус Батаглија
Вилијам Котрел
Ото Инглендер
Ердман Пинер
Џозеф Сабо
Тед Сирс
Веб Смит
Карло Колоди (книга)
Раскажувач Клиф Едвардс
Настапуваат Клиф Едвардс
Дик Џонс
Крустијан Раб
Мел Бленк
Волтер Кетлит
Чарлс Џудлс
Евелин Винабли
Френки Даро
Музика Песни:
Лиј Харлин
Нед Вашингтон (текст)
Лиј Харлин
Пол Џ. Смит
СтудиоWalt Disney Productions
ДистрибутерRKO Radio Pictures
Премиерафевруари 7 1940 (1940-02-07)
Времетраење 88 минути
Држава САД
Јазик Англиски
Буџет $2,289,247[1]
Бруто заработка $84,254,167 (incl. reissues)[2]

Пинокио (италијански: Pinocchio) е американски цртан филм од 1940 година во производство на компанијата Walt Disney Pictures. Објавен е на 7 февруари 1940 година и претставува втор филм во продукција на Дизни. Во филмот станува збор за столарот Џепето кој од дрво направил дете по име Пинокио, кое ќе го оживее сината самовила.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бариер, Мајкл (1999). „Hollywood Cartoons: American Animation in Its Golden Age“. Њујорк.: Oxford University Press. стр. 269–273,602. ISBN 0-19-516729-5. 
  2. „Pinocchio“. Box Office Mojo. http://boxofficemojo.com/movies/?id=pinocchio.htm. посет. 10 јуни 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: