Пинокио (италијански филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пинокио (италијански: Pinocchio) е италијански филм во режија на Роберто Бенињи. Главните улоги ги толкуваат Роберто Бенињи и Николета Браски.

Роберто Бенињи и неговата сопруга Николета Браши глумеа како Пинокио ​​и Сината самовила соодветно. Освен што го играше насловниот лик, Бенињи служеше и како режисер и писател на филмот.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот претставува екранизација на познатата книга за Пинокио и во него се прикажани неговите доживување, од моментот кога дрвената кукла на Џепето ќе оживее, преку незгодите со лисецот и слепиот мачор, претворањето во магаре и најпосле, враќањето дома.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 831, 30.5.2014, стр. 14.