Пингуин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пингуин
Наречен и: Остров на пингвините
Ile des pingouins.svg
Карта на островот на француски.
Географија
МестоИндиски Океан
Координати46°25′S 50°24′E / 46.417° ЈГШ; 50.400° ИГД / -46.417; 50.400
АрипелагКрозе
Површина3 км2
Должина4 км
Ширина1 км
Највисоко издигнување340 м
Највисока котаМаншо
Управување
Демографија
Население0


Пингуин или Остров на пингвините (француски: Île des Pingouins) е ненаселен остров во Индискиот Океан, дел од групата на Крозеови Острови. Административно, островот е дел од Француските јужни и антарктички земји. Островот има вкупна површина од 3 километри квадратни и е еден од најмалите острови во архипелагот. Овој остров е значаен за размножување на птиците.

Географија[уреди | уреди извор]

Пингуин се наоѓа во западниот дел на архипелагот, каде е најјужен. Островот се наоѓа на 30 километри југоисточно од Кошон и 95 километри југозападно од Посесион. Островот е мал и доста еродиран од морската вода. Бреговите се стрмни. Пингуин е долг околу 48 километри и е широк 1 километар.

Сртовите на островот се високи од 50 до 300 метри. Поради ова, скоро и да не е возможно да се пристапи на островот од морето. Островот ретко е посетен.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International. (2012). Important Bird Areas factsheet: Île des Pingouins. Downloaded from http://www.birdlife.org on 2012-01-11.

Координати: 46°25′S 50°24′E / 46.417° ЈГШ; 50.400° ИГД / -46.417; 50.400