Пингелапски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пингелапски јазик
Застапен во Микронезија
Подрачје Пингелап
Говорници ~ 750  
Јазично семејство
Писмо латиница
Јазични кодови
ISO 639-3 pif

Пингелапскиот е микронезиски јазик кој се зборува на атолот Пингелап во Микронезија. Јазикот е карактеристичен по тоа што има редупликација и тридупликација.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]