Пинарело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пинарело
Oснована1952
СедиштеТревизо, Италија
Опслужувано
подрачје
Worldwide
ДејностВелосипедизам
Производивелосипеди и опрема
Матично
претпријатие
Л Катертон
Порталpinarello.com

Пинарело — италијански производител на велосипеди со седиште во Тревизо, Италија. Основана во 1952 година, претпријатието произведува друмски, велодромски и колокросни велосипеди. Пинарело исто така произведува велосипеди под името на брендот Opera и има внатрешна марка на опрема - МОСТ.

Во декември 2016 година, Пинарело бил купен од Л Катертон, приватна акционерска група поврзана со ЛВМХ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]