Прејди на содржината

Пинарело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пинарело
Видприватно
ДејностВелосипедизам
Основано1952
ОсновачЏовани Пинарело
Седиште,
Италија
Опслужувани подрачја
Worldwide
Производивелосипеди и опрема
Матично претпријатие
Л Катертон
Мреж. местоpinarello.com

Пинарело — италијански производител на велосипеди со седиште во Тревизо, Италија. Основана во 1952 година, претпријатието произведува друмски, велодромски и колокросни велосипеди. Пинарело исто така произведува велосипеди под името на брендот Opera и има внатрешна марка на опрема - МОСТ.

Во декември 2016 година, Пинарело бил купен од Л Катертон, приватна акционерска група поврзана со ЛВМХ.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]