Пилешки прсти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пилешки прсти
Други имињаПилешки стапчиња, Пилешки ленти, Пилешки филети итн
ПравецАперитив, Главно јадење
Земја на потеклоСАД
Температура на послужувањеТопло
Главни состојкиКокошка, Презла
Cookbook: Пилешки прсти на Викикниги 

Пилешки прсти, исто така познати како пилешки столпчиња, пилешки ленти или пилешки филети, се пилешко месо подготвени од градните мали мускулите на кокошките. Овие ленти од бело месо се наоѓаат на двете страни на градната коска, под градите, понекогаш едноставно пилешко месо. (pectoralis major).[1][2] Припремата може да се направи со обликувани парчиња, обично од пилешко месо на градите сецкано на тенки, но долги парчиња.[3]

Пилешки прсти се подготвуваат со премачкување на пилешко месо во презла, а потоа длабоко пржење, на начин сличен на подготовка на шницла.[4] Пилешки прсти се вообичаена закуска во САД.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Пилешко и чипс.
  • Пилешки грутки
  • Список на hors d'oeuvre
  • Икона за портал Портал: „Food

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. RecipeTips. "Chicken – Description of Parts". RecipeTips.com.
  2. "The History of Chicken Fingers" Архивирано на 9 јануари 2016 г.. Leite's Culinaria.
  3. "Give a hand for homemade chicken fingers".
  4. Ellie Krieger. Crispy Chicken Fingers Recipe. Food Network
  5. How can I make Chinese chicken fingers like in the northeast?. Cooking.stackexchange.com. Посетено на 2012-04-19.