Пиленски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиленски јазик
Pileni
Застапен воГребенски Острови и Таумако, Соломони
Говорници1.140  (1999)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3piv

Пиленски јазик, или ваеакау-таумакополинезиски јазик кој се зборува на Гребенските Острови и на Таумако во Соломоните. Јазикот се зборува низ целиот остров Таумако, додека на Гребенските Острови се зборува на Ауа, Матема, Нифилоло, Нупани, Нукапу и Пилени. Самите мештани веруваат дека потекнуваат од Тувалу. Традиционално јазикот се класифицирал како футунски јазик, но Базата на основни австронезиски зборови докажува дека оваа класификација е слаба.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]