Прејди на содржината

Пилар Монтоја

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пилар Монтоја Манзано (1960 - 6 март 2015), позната како Ла Фараона, била шпанска ромска танчерка на фламенко. Член на семејството Фарукос, таа била најстарата ќерка на танчерот Антонио "Фаруко" Монтоја Флорес и пејачката Енрикета Рејес, како и сестрата на Росарио „Ла Фарука“ Монтоја и тетката на Хуан Мануел "Фарукито" Фернандес Монтоја, Антонио Ел Фару и Ел Карпета.

Биографија[уреди | уреди извор]

Пилар Монтоја е родена во Севиља во 1960 година, како најстара ќерка на танчерот Фаруко (Farruco [es]) и пејачката Енрикета Рејес.[1][2] Таа пораснала во семејна атмосфера каде танцувањето и пеењето фламенко биле длабоко вкоренети.[3] Во нејзините танци, таа била позната по булериите со голема прецизност,[3] а особено по тангото „со примеси на злоба и печатот на канастеро“ во стилот на семејството, на што додала свој печат.[1] На 15-годишна возраст таа почнала да го придружува нејзиниот татко Farruco [es], во сите претстави што ги монтирал,[3] вклучувајќи ја и бродвејската турнеја на Flamenco Puro, заедно со Конча Варгас и други фламенко ѕвезди. „La Faraona“, како што стана позната Монтоја, продолжи да се појавува во Andalucía Flamenca и Persecución како солист. Таа исто така била дел од филмскиот документарен филм за нејзиното семејство, Bodas de gloria, во режија на Ricardo Pachón [es] и Мануел Паласиос.

Во 2006 година, таа глумела со нејзината сестра Росарио во Гитанас на фестивалот Мон-де-Марсан во Франција.[4] Таа се појавила во неколку емисии со нејзиниот внук Farruquito [es], вклучувајќи ја и Алма Виеја на нејзиното последно Биенале де Фламенко во Севиља во 2014 година.[1][3] Таа, исто така, била на меѓународна турнеја со фламенко уметници надвор од нејзиното семејство, како Ел Гито и Manuela Carrasco [es] .[3]

Покрај настапите, во нејзините подоцнежни години, Пилар Монтоја предавала курсеви и семинари за танцување фламенко на академијата Фламенкос пор ел Мундо во Севиља.[2]

Таа починала во Севиља на 6 март 2015 година по долго боледување, неколку недели по нејзиното последно појавување во јавноста на 24 февруари, претставувајќи ја Ми Херенсија со нејзината сестра Росарио, како дел од фламенко циклусот Viene del Sur во Teatro Central [es] во Севиља.[1][2][3] Нејзиниот син Хуан „Ел Баруло“ Фернандес ја продолжил семејната традиција, освојувајќи награда на Festival del Cante de las Minas [es] во 2015 година .[1]

Стил[уреди | уреди извор]

По повод во почит на Пилар Монтоја од нејзиниот внук Фарукито, Европа прес го опишал нејзиниот стил: Како и танцот на нејзиниот славен предок, танцот на Ла Фараона е краток и директен, едноставен во техничкиот аспект, но многу прецизен, полн со сила и доверба во сопствениот преносен капацитет. Ла Фараона била уникатна затоа што, во рамките на познатите естетски клучеви, развила стил на сила, но и каприц, полн со вкус и смисла за хумор, аспект што експлодирал главно во тангото. Таа, без сомнение, била најцрната, најафриканската од семејството Фаруко. Последната слика на Ла Фараона е нејзиниот канастеро стил, нејзиниот начин на пробивање на боса сцена и со плетен кош на раката, отскокнувајќи во ритамот на тангото. Нејзиното уникатно движење на колкот ќе влезе во историјата на танцот фламенко.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Lobatón, Fermín (2015-03-09). „Pilar Montoya, 'La Faraona', bailaora de estirpe“ [Pilar Montoya, 'La Faraona', Dancer of Lineage]. El País (Spanish). Посетено на 2019-08-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Fallece la bailaora Pilar Montoya 'La Faraona', hija de Farruco“ [Pilar 'La Faraona' Montoya, Daughter of Farruco, Passes Away] (Spanish). Madrid. EFE. 2015-03-06. Посетено на 2019-08-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Carrasco, Marta (2015-03-06). „Fallece en Sevilla Pilar Montoya 'La Faraona', bailaora y tía de Farruquito“ [Pilar 'La Faraona' Montoya, Dancer and Aunt of Farruquito, Passes Away in Seville]. ABC (Spanish). Посетено на 2019-08-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. Ríos Ruiz, Manuel (2006-08-28). „La Farruca y sus 'Gitanas'. ABC (Spanish). Посетено на 2019-08-12.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)