Пиктон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пиктон
Picton
[[file:Шаблон:ПолКарта Marlborough|250px|Пиктон се наоѓа во Шаблон:ПолКарта Marlborough]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Шаблон:ПолКарта Marlborough|6x6px|Пиктон|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Пиктон
Координати: 41°17′34″ ЈГШ 174°00′21″ ИГД / 
Земја Нов Зеланд
Регион Марлборо
Население (2006)
 • Вкупно 2.928
Поглед на пиктонското пристаниште

Пиктон (англиски: Picton) се наоѓа на северниот врв на Заливот на Кралицата Шарлота близу северноисточниот агол на Јужниот Остров на Нов Зеланд. Населението (2001) му брои 3,063 жители. Наречен е по Сер Томас Пиктон, воениот соработник на Војводата од Велингтон кој загинал во битката кај Ватерло.

Меѓуостровските фериботи пристигаат и поаѓаат кон Велингтон преку Марлборските Мореузи. Најголемиот дел од заштитениот дел на маршрутата оди преку Торискиот Канал јужно од Арапава. Гратчето Ваикава е две минути возење од Пиктон и двата се пректично еден град. Вакикава има марина која е една од најголемите во Нов Зеланд.

Транспорт[уреди | уреди извор]

The Главната Северна железничка линија и државниот автопат (State Highway 1) го поврзуваат Пиктон јужно со Бленем, Крајстчерч и понатаму, додека живопосниопт пат по крајбрежјето (кој е пократок, но поспор) оди западно кон Хевлок.

Далекусежениот патнички воз ТранзКоустал доаѓа од Крајстчерч и линијата завршува во Пиктон.

Околни населени места се Анакива, Ваикава и Шекспиров залив.

Поморскиот центар Едвин Фокс го чува бродот „Едвин Фокс“ кој е единствениот останат брод кој превезувал осуденици во Австралија. Момнетално бродот е во фаза на реставрација и конзервација.

Значајни личности родени во Пиктон[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]