Пико дос Маринс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пико дос Маринс
Marins.JPG
Највисока точка
Надм. вис.2420.7 м
Географија
Покраина22°30′09″S 45°07′16″W / 22.50250° ЈГШ; 45.12111° ЗГД / -22.50250; -45.12111Координати: 22°30′09″S 45°07′16″W / 22.50250° ЈГШ; 45.12111° ЗГД / -22.50250; -45.12111
Матичен венецСера де Мантекеира
Искачување
Прво освојување1911

Пико Дос Маринс е планински врв во Бразил, помеѓу градовите Пикети и Крузеиро, во државата Сао Паоло . Врвот стои само на 1 kiloметар (0.62 ми) јужно од државната граница Минас Гераис, но се наоѓа целосно на територијата на Сао Паоло. Таа е дел од краткото движење на југозападниот дел од планините Мантикеира, и има издигнување на 2420 метри.[1]

Највисоката лажна точка[уреди | уреди извор]

Долги години, Пико дос Маринс погрешно се сметала за највисока точка во државата Сао Паоло. Оваа информација можела да се најде во многу официјални публикации и учебници. Подоцна било откриено дека неколку врвови на исток Сера Фина под-опсег на планините Мантикеира биле многу повисоки. Највисокиот врв на Серра Фина, Педра да Мина, на границата Минас Жераис, сега е признат како највисока точка на државата, на 2798 метри. Пико дос Трес Естадос ("Трите-Гранични Врвови"), на граничните три точки на Сао Паоло, Минас Жераи и Рио де Жанеиро држави, и исто така е многу повисок од 2665 метри.[2]

Пико дос Маринс сè уште честопати погрешно се споменува како највисока планина целосно во рамките на државата Сао Паоло (т.е. не се дели со Минас Жераис или Рио де Жанеиро), но најмалку две планини Сера Фина се повисоки и се наоѓаат целосно во Сао Паоло : Пико де Кабека де Туро,[Note 1] југозападно од Пико дос Трс Есдадос и веројатен вистински носител на титулата, токму 2600 метри и Моро до Тартаругао, југозападно од Педра да Мина , на 2595 метри.[2] Опсегот на Сера Финаe сèуштe слабо испитан и не може да се најдат други високи врвови.

Сепак, Пико дос Маринс е највисока точка на нејзиниот дел од опсегот и важен агол, бидејќи нејзиниот оддел од главниот гребен на гребенот Мантикера овозможува лесно да се види и препознае од огромното проширување на густо населената и високо индустријализирана долината на реката Париба до Сул на југ.[1]

Искачување[уреди | уреди извор]

Планината била за првпат искачена во 1911 година.[се бара извор]

Топографија[уреди | уреди извор]

Главнота основа на Маринскиот масив се состои од три остри карпести врвови, над 2.000 метри надморска височина и се состои од стотици метри карпести карпи. И покрај тоа што е највисок од трите, Пико дос Маринс е најмногу достапен за планинарите, благодарение на неговото помалку вертикално северно лице. Длабоките долини, пресечени со кањони и тесна вегетација, предизвикуваат сосема да биде потешко да се искачи. Север на југ, врвовите се викаат Марини, Марија и Маријана.[се бара извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. The Brazilian Institute of Geography and Statistics (IBGE)'s 2014 Statistical Yearbook ,actually lists Pico da Cabeça de Touro as being in the state of Rio de Janeiro, but the latitude and longitude coordinates supplied in the same publication (22°25'07" S, 44°48'04" W) place the peak within São Paulo territory, as do several mountaineer reports, which place it in a location consistent with those coordinates.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Pico do Marins“ (португалски).
  2. 2,0 2,1 Brazilian Institute of Geography and Statistics (IBGE) (2014). 2014 Statistical Yearbook of Brazil (португалски). 74. Rio de Janeiro: Brazilian Institute of Geography and Statistics (IBGE). стр. 33. ISSN 0100-1299.