Прејди на содржината

Пико Туркино

Координати: 19°59′22″N 76°50′09″W / 19.98944° СГШ; 76.83583° ЗГД / 19.98944; -76.83583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пико Туркино
Pico Turquino
Највисока точка
Надм. вис.1.974 м
Истакнатост1.974 м
Координати19°59′22″N 76°50′09″W / 19.98944° СГШ; 76.83583° ЗГД / 19.98944; -76.83583
Име
Преводтиркизен врв (шпански)
Географија
Пико Туркино на карта

Карта

Матичен венецСиера Маестра

Пико Туркино (шпански: Pico Turquino) — највистока точка на Куба. Сместен е во југоисточниот дел на островот, во венецот Сиера Маестра во општината Гвама на покраината Сантјаго де Куба.

Се смета дека името потекнува од поимот тиркиз (шпански: turquesa) поради синикавите бои на врвот видливи од извесни агли.[1] Првпат се среќава (под името „Таркино“) на карта на Герардо Крамер кон крајот на XVIII век.

На врвот е поставена биста на националниот деец Хосе Марти по повод стогодишнината од неговото раѓање.

На подрачјето околу врвот се наоѓа Националниот парк Туркино, кој зафаќа површина од 229,38 км2.[2]

  1. Cuban Foreign Ministry. „Pico Turquino, la montaña azul o el monte de los turcos“. Архивирано од изворникот на 2011-10-02. Посетено на 2007-10-18.
  2. National Protected Areas System of Cuba (2005). „Protected Areas“. Архивирано од изворникот на 2007-08-10. Посетено на 2007-10-10.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]