Пиедрахита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Пиедрахита
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаПиедрахита
Површина
 • Вкупна28 км2 (11 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно2.024
 • Густина72,3/км2 (1,870/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Пиедрахита е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.

Palacio duques alba piedrahita.jpg