Пиварница Пауланер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиварница пауланер & Ко. KG
Податотека:Paulaner (Brauerei) logo.svg
МестоположбаМинхен, Баварија, Германија
Координати48°7′18.07″N 11°35′4.14″E / 48.1216861° СГШ; 11.5844833° ИГД / 48.1216861; 11.5844833Координати: 48°7′18.07″N 11°35′4.14″E / 48.1216861° СГШ; 11.5844833° ИГД / 48.1216861; 11.5844833
Отворено1634
Годишен обем на производство2.3 million hectolitres (2,000,000 US bbl)[1]
СопственостБрау Ходних Интернационал
Мрежно местоpaulaner.de

Пауланер е германска пиварница, основана во 1634 година во Минхен од страна на верскиот ред фраер на Неудек об дер Ау мост. Покровителот и пиварницата се именувани по Френсис Паола, основачот на нарачката. Пауланер е една од шесте пиварници кои обезбедуваат пиво за Октоберфест, германскиот фестивал на пиво од 1810 година.[2] Пауланер е рангирана на осмото место меѓу најпродаваните пива во Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Brauen von A-Z“. paulaner.de. n.d. Архивирано од изворникот на 2015-10-15. Посетено на 2015-10-21. Der Paulaner Bierausstoß beträgt derzeit 2,3 Mio. Hektoliter. Zusammen mit Hacker-Pschorr, Auerbräu und Thurn und Taxis erreicht die Paulaner Brauerei Gruppe ca. 3 Mio. Hektoliter. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  2. Conrad Seidl (9 Sep 2011). The Oxford Companion to Beer. Oxford University Press. стр. 624–625. Посетено на 14 November 2012.