Пештерица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Ова е статија за пештера. За истоименото потопено село видете тука, а за други значења на поимот видете на појаснителната страница
Пештерица
МестоПрилепско Езеро, Македонија Македонија
Должина35 m

Пештерица е пештера која се наоѓа кај Прилепското Езеро. Изградена е во плиоцени глини и бигори. Има два отвори и вкупна должина од 35 метри. Нема пештерски украси. Била истражувана од ПСК Златоврв од Прилеп на 30 септември 2007 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Истражувани пештери“ (македонски). Спелеолошка федерација на Македонија. конс. 2011-11-20.