Прејди на содржината

Пештера Бели Мајдан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пештера Бели Мајдан

Пештерата Бели Мајдан, позната и како пештера Раковац, е стар каменолом, создаден со ископување камен, каолин гранит во античко време, најверојатно за потребите на блискиот манастир Раковац, а најчесто се користела за изработка на надгробни споменици и темели за куќа. Се наоѓа во на Фрушка Гора.[1]

Пештерата е висока околу четири метри, а сводот го држат камени столбови, влезот е широк неколку десетици метри и исто толку се протега во длабочина. Рудникот бил затворен во 1930-тите години. Има и скали врежани во камен, па можете да ги посетите сите одаи внатре. Димензиите на целиот комплекс се импресивни и единствени за областа Фрушка Гора. Има пат кој може да ве однесе над сводот на пештерата од каде што се гледа впечатлив поглед на Фрушка Гора. До пештерата има отвор во земјата од кој избива топол воздух, што е особено забележливо во постудените денови.

До пештерата се стигнува со вртење лево од правец на Беочин после манастирот Раковац, по првиот полски пат и на стотина метри десно. Патот, со многу искачувања, води директно до пештерата. Друг начин е да се тргне од изворот кај споменикот на Каменоломот. Зад изворот, на стрмен рид, има груби камени скали по кои продолжува кривулеста патека, која по пет минути пешачење излегува пред самата пештера.[2]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Пећина Бели Мајдан“. Фрушкаћ. Посетено на 27. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Пећина Бели мајдан - Раковац“. ТО Војводине. Архивирано од изворникот на 19. 04. 2018. Посетено на 27. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Beli majdan Rakovac“. Развој руралног туризма општина Сремски Карловци, Беочин и Ириг. Посетено на 27. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)