Пештера Ѓатло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пештера Ѓатло
Pećina Đatlo 37.jpg
Влезот во пештерата Ѓатло
МестоКоритска висорамнина, Општина Гацко
Длабочина1970 метри
Пештера Ѓатло is located in Босна и Херцеговина
Пештера Ѓатло
Пештера Ѓатло
Пештера Ѓатло на карта на Босна и Херцеговина

Пештера Ѓатло е пештера која се наоѓа на Коритска висорамнина, под врвот Кобиља глава, Општина Гацко, Република Српска, БиХ. Пештерата Ѓатло претставува подземен објект со најразгранети канали во Република Српска кои се развиени во три нивоа. Каналите се фосилни остатоци од некогашен воден тек. Должината на пештерата е 1.970 метри. Пештерата Ѓатло е под заштита на Републичкиот завод за заштита на културно историското и природното наследство на Република Српска од 2013 година како споменик на природата.[1]

Особености[уреди | уреди извор]

Пештерата се состои од повеќе канали развиени во различни нивоа кои се меѓусебно споени со вертикални канали. Се издвојуваат: Главен канал или Канал на Антонијо Лазиќ, Скриен канал, I канал со исушени бигрени кади, II канал со бигрени кади, Канал на исушена подземна риека, III канал со бигрени кади, Австриски канал, Централна вертикала и Вертикала на перспектива. Вкупна должина на пештерските канали изнесува 1 970 метриа а вертикалната разлика помеѓу влезот и најниската точка изнесува 111 метри.

Ѓатло е карактеристичен по голем број на бигрени кади, како и акумулативни форми во Каналот на исушената подземна река кој е најдолг канал во целиот систем.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]