Пет цивилизирани племиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Галерија на ликови од Петте цивилизирани племиња, нацртани меѓу 1775 и 1850 година.

Пет цивилизирани племиња е термин што се однесува на пет домородни нации во Америка: Чероки, Чикасо, Чокто, Крик и Семиноли, кои белите доселеници ги сметале за цивилизирани затоа што биле меѓу првите кои прифатиле многу од обичаите на колонизаторите и биле во добри односи со нив.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]