Петр Фиала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петр Фиала

Петр Фиала (чешки изговор: [ˈpɛtr̩ ˈfɪjala]; 1 септември 1964) — чешки политичар и политиколог. Фиала е премиер на Чешката Република од ноември 2021 година и лидер на Граѓанската демократска партија (ОДС) од 2014 година. Претходно беше министер за образование, млади и спорт од 2012 до 2013 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]