Петроградски совет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петроградски совет
Петроградский Совет рабочих и солдатских депутатов
1917petrogradsoviet assembly.jpg
Основана март 12, 1917; пред 101 година (1917-03-12)
Укината 1924 (succeeded by Ленсовет)
Место Петроград
Претседател

Петроградскиот совет на работниците и војниците (руски: Петроградский Совет рабочих и солдатских депутатов) претставувал советски работнички совет со седиште во Петроград, денешен Санкт Петербург кој бил формиран во 1917 година по Февруарската револуција.

Овој совет имал голема улога за време на Руската револуција, и претставувал најголемиот ривал на Привремената руска влада.