Петре Војнески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петре Војнески
Petre Vojneski.jpg
Роден 1924 година
Староец, Кичевско, Македонија под окупација на Кралство СХС
Починал февруари, 1944 година
Дебреште, Прилепско, Македонија под фашистичка окупација
Националност Македонец

Петре Богојев Војнески ( 1924 во Староец, Кичевско1944 во Дебреште, Прилепско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потекнувал од селско семејство кое се занимавало со земјоделие. Во текот на 1942 година им бил преведувач на Италијаните и имал можност да го запознае окупаторот и неговите намери. Во есента 1943 година се приклучил како партизан во Групата баталјони, а потоа во Првата македонско-косовска бригада. Со Бригадата учествувал во Февруарскиот поход, а по борбите кај Богомила во февруари 1944 година, со групата на Тихомир Шарески, тргнал назад, но загинал кај селото Дебреште - Прилепско во февруари 1944 година во борба со бугарските фашисти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 49.