Петре Бицевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден Петре Бицевски
19 октомври 1939 (1939-10-19) (79 г.)
Горно Пожарско, Воденско,  Грција
Националност Македонец
Занимање раскажувач, романсиер, фолклорист и сликар
Роднини Трпко Бицевски (брат)


Петре Ристов Бицевски (р. 19 октомври 1939 во Горно Пожарско, Воденско) — македонски раскажувач, романописец, писател за деца, фолклорист и сликар.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Во време на Граѓанската војна во Грција со семејството го напуштиле родното село и се доселиле во 1948 година во селото Ерџелија, Светиниколско.[1]

Завршил средно земјоделско училиште во Струмица во 1964 година, а во 1968 година ја завршил и Вишата педагошка школа во Скопје.[1]

Работел како наставник по македонски јазик во Свети Николе во периодот 1968-1971, а подоцна се преселил и предавал во Скопје во периодот 1971-2000, по што заминал во пензија.[1]

Бицевски е член на Друштвото на писатели на Македонија од 1993 година.[1]

Се занимавал и со собирање фолклорен и ономастички материјал од Мегленско. Приредил и две самостојни изложби на слики.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Бицевски“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 189. (2009). Скопје: МАНУ.