Петре Ѓончески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петре Ѓончески
1923-1951

Биста на Петре Ѓончески во Струга
Прекар:Гиле
Роден во:1923
Октиси, Кралство СХС
Починал во:1951 (на 27–28 г.)
ФНРЈ
Единици:НОПО „Славеј“
Роднини:Никола Ѓончески

Петре Ѓончески - Гиле (Октиси, 1923 - 1951) ― македонски партизан и учесник во Народноослободителната борба на Македонија. Тој бил припадник на партизанскиот одред „Славеј“.

Улица во Струга го носи неговото име.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Извадок на дел од дневни настани 30.08.2018“. Министерство за внатрешни работи. 30 август 2018. Архивирано од изворникот 2018-08-30. Посетено на 9 ноември 2022. На 29.08.2018 година во 20,40 часот во Струга на улица „Петре Ѓончески Гиле“, од страна на полициски службеници при преглед над Р.Ш.(27), била пронајдена марихуана, по што бил извршен претрес во домот на истиот, каде исто така била пронајдена и одземена марихуана и дигитална вага. Р.Ш. бил приведен во Полициска станица Струга. Се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот.