Петра Персон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Петра Персон е шведски економист и доцент по економија на Универзитетот Стенфорд . Персон е позната по својата работа во јавната економија и економијата на трудот каде што нејзините истражувања се фокусираат на интеракциите помеѓу семејните одлуки и политичкото опкружување. Поточно, агендата за истражување на Персон е насочена кон проучување на владината политика, семејната благосостојба и неформалните институции.

Наводи[уреди | уреди извор]