Петмина против куќата (филм од 1955)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Петмина против куќата (англиски: 5 Against the House) – американски филм (од жанрот „филм ноар“) од 1955 година, во режија на Фил Карлсон, а според сценариото на Стирлинг Силифант, Вилијам Боуерс и Џон Барнвел. Филмот е снимен според истоимениот роман на Џек Фини од 1954 година. Главните улоги ги толкуваат: Гај Медисон, Ким Новак, Брајан Кит, Алви Мур, Вилијам Конрад и Џек Вилис.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот ја раскажува приказната за четворица ветерани од Втората светска војна заедно студираат на еден колеџ. Заеднсо со девојката Кеј Грејлек (ја игра Новак), тие се обидуваат да ја ограбат коцкарницата...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]