Петер Харач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петер Харач
Harrach Péter (KDNP.hu).jpg
Потпретседател на Парламентот
На должноста
27 мај 2002 – 13 мај 2010
Министер за социјални работи и семејство
На должноста
8 јули 1998 – 27 мај 2002
Премиер Виктор Орбан
Претходник Петер Кис
(Министер за труд)
Наследник Петер Кис
(Министер за труд)
Лични податоци
Роден(а) 2 ноември 1947 (1947-11-02) (74 г.)
Будимпешта, Унгарија
Партија Христјанска демократска народна партија на Унгарија
Професија политичар, теолог

Петер Пал Харач (роден на 2 ноември 1947) е унгарски политичар и теолог, кој служел како еден од замениците на претседателот на Националното собрание на Унгарија од 27 мај 2002 до 13 мај 2010 година. Тој бил министер во првиот кабинет на Виктор Орбан. Тој е член на Националното собрание на Унгарија од 18 јуни 1998 година.

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Петер Харач го завршил граматичкото училиште крал Стивен I во 1966 година. Дипломирал како теолог од Римокатоличката академија за теологија во 1972 година. Работел во бројни парохии како асистент на свештеникот. Тој бил известувач за секуларните работи во Епископскиот Секретаријат на Унгарската католичка епископска конференција, и бил член на комисијата за семејна служба од 1990 до 1998 година.

Тој се приклучил на Христијанско-демократската народна партија (КДНП) во 1989 година, каде што бил активен како експерт за црковна политика. Тој бил претседател на 14от округ на Будимпешта од 1990 до 1997 година. Тој бил претседател на канцеларијата за координација во Будимпешта на Христијанско-демократската народна партија. Тој стана еден од петте национални потпретседатели на 29 јануари 1995 година. Тој ја напуштил Христијанско-демократската народна партија во 1997 година и стана потпретседател на Унгарската христијанско демократска алијанса, која беше формирана на 30 август во Ѓер . Како делегат на Унгарската христијанско демократска алијанса, тој бил избран во Президиумот на Граѓанската партија на Фидес - Унгарија во 1999 година. Во 2000 година станал копретседател на Унгарската христијанско демократска алијанса. Тој бил реизбран за претседател на растечката Христијанско демократска алијанса на 14 февруари 2004 година. По структурната реформа на Фидес-Унгарската граѓанска алијанса тој беше награден со претседавање со округот Соб.

Тој се кандидирал на парламентарните избори во 1990 година и во 1994 година . Тој бил локален претставник во Зугло (14-та област) од 1990 до 1998 година.Тој го обезбедил своето место во парламентот поддржан од Фидес, која ги претставувала изборните единици 1, Соб, округот Пешта . Тој бil министер за социјални и семејни работи на Владата на Орбан од 8 јули 1998 до 26 мај 2002 година. Како министер бил член на Националниот совет за регионален развој. На парламентарните избори во 2002 година тој бил избран за актуелен пратеник за неговата област Соб. Тој бил избран за еден од замениците на парламентот на 27 мај 2002 година. Тој е заменик водач на парламентарната фракција на Христијанско-демократската народна партија (КДНП) од 16 мај 2006 година.

На парламентарните избори во 2006 и 2010 година тој добил поединечен мандат во изборната единица број 1, во округот Пешта. Тој беше назначен за водач на парламентарната група на КДНП на 14 мај 2010 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Харач е оженет и има три сина, Габор, Петар и Тамаш.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]