Петер Урбан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Питер Урбан на Германските Радио-награди во Хамбург, 2016 година

Петер Урбан (роден на 14 април 1948 година во Брамше, Долна Саксонија) е германски музичар и радио-домаќин.

Урбан бил германски коментатор за натпреварот за песна на Евровизија од 1997 година, по Јан Хофер. Поради болеста во 2009 година, тој не бил во можност да ја коментира Евровизијата 2009, а Тим Фрухинг го заменил,[1] но тој се вратил да коментира во Евровизијата 2010. Урбан, исто така, го коментирал Евровизискиот танцов натпревар во 2007 година.

Тој бил домаќин на радио-програмите „NDR-Info-Nachtclub“ и „NDR-2-Soundcheck Neue Musik“ за германскиот регионален радиодифузер Norddeutscher Rundfunk (NDR) и е опишан како “глас на станицата“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Magunia, Roland. „Eurovision Song Contest: "Mr. Grand Prix" Peter Urban muss passen – Kultur“ (германски). Посетено на 5 мај 2009.