Петер Келемен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петер Келемен
Лични податоци
Роден(а)2 септември 1946 (1946-09-02) (73 г.)
Висина1.79 м (5 ст 10 ин)
Тежина71 kg (157 lb)
Спорт
СпортСовремен петобој
КлубУјпешт

Петер Келемен (роден на 2 септември 1946) е пензиониран унгарски спортист на современ петобој.

Ја започнал својата кариера во 1958 година како пливач во спортскиот клуб БВСЦ, а потоа се префрлил на современ петобој по совет на неговиот тренер во 1963 година во клубот Ујпешт. Неговиот прв голем успех е тоа што освои златен медал во 1966 година на Јуниорското светско првенство како тимски така и индивидуални настани. Откако беше на 9-ти во 1969 година на Светското првенство во следната година, тој постигнал светски шампионат во Варендорф Германија со победување на легендарниот петобој и неговиот сонародник Андраш Балчо со само 3 поени по 5 настапи и вкупно околу 5000 бода.

Петар Келемен беше првиот кој го освои и Јуниорското и Светското првенство за возрасни во индивидуалниот настан.[1] Тој беше избран за член на тимот на Олимпијадата во Минхен 1972 година. Тој беше исклучен од олимпискиот тим поради конфликтот помеѓу Унгарското здружение за современ петобој и неговиот тренер Андраш Нилучи.

Келемен беше избран за унгарски спортист на годината 1970, додека тимот за петобој беше избран за унгарски тим на годината.

Тој се пензионираше од активниот спорт во 1977 година и стана тренер на Ујпешт и БВСЦ современ петобој тимови како и тренер за мечување. Во 1988 година тој беше поканет во Сеул и му помогна на јужнокорејскиот тим на современ петобој во мечување. Од 1981 година тој беше директор на центарот за снимање на Ујпешт и тренер на член од тимот засовремен петобој на МАФЦ, Чила Фури. Исто така, учествувал во Националната современ петобојска асоцијација како директор на Техничкиот одбор. Од 2001 г. Работел како тренер на тимот на БХСЕ до 2007 година, кога се пензионираше.

Тој се смета за еден од најуспешните членови на линијата на унгарските гимнастичари со изненадувачки пораз на повеќекратниот светски шампион и сонародник Андраш Балчо на Светското првенство во 1970-ти години, давајќи горчливо славно признание за неговото име на унгарските медиуми и јавноста, кое сигурно се очекуваше уште една светска титула од Балчо. Неговата прва сопруга Јутка Бекеи е поранешна спортистка во кајак. Тој има два сина Саболч (роден на 14 декември 1971 година) и Золтан (роден на 13 октомври 1977 година)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Öttusa Nemzetközi Története - 1967 - 1975". Посетено на 2010-04-24.