Петерсрода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петерсрода
Градски дел во Зандерсдорф-Брена
Грб на Петерсрода
Петерсрода is located in Германија
Петерсрода
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зандерсдорф-Брена
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 92 м
Население 617  (31 декември 2006)
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06809
Повик. бр. 034954
Координати 51°34′N 12°17′E / 51.567° N; 12.283° E / 51.567; 12.283Координати: 51°34′N 12°17′E / 51.567° N; 12.283° E / 51.567; 12.283

Петерсрода (германски: Petersroda) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Зандерсдорф-Брена.