Петерсдорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петерсдорф
Место во Нордхаузен
Петерсдорф (Тирингија) is located in Германија
Петерсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Нордхаузен
Основни податоци
Површина 4,03 км2
Надм. височина 280 м
Население 345  (31 декември 2006)
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735
Повик. бр. 03631
Координати 51°31′N 10°49′E / 51.517° N; 10.817° E / 51.517; 10.817Координати: 51°31′N 10°49′E / 51.517° N; 10.817° E / 51.517; 10.817

Петерсдорф (германски: Petersdorf) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2007 е дел од градот Нордхаузен.