Петасин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петасин
Petasin structure.svg
Назнаки
26577-85-5 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:8030 Yes check.svgОк
ChemSpider 4444859
Jmol-3D слики Слика
PubChem 5281526
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Петасинот е хемиско соединение пронајдено во растенијата од родот Petasites. Хемиски, е класифицирано како сесквитерпен и претставува естер на петасолот и ангелинската киселина.

Се смета дека петасинот е одговорен, барем делумно, за антиинфламаторните ефекти на екстрактите од лопух (Petasites hybridus).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Thomet, O; Wiesmann, UN; Schapowal, A; Bizer, C; Simon, HU (2001). "Role of petasin in the potential anti-inflammatory activity of a plant extract of petasites hybridus". Biochemical Pharmacology. 61 (8): 1041–7. doi:10.1016/S0006-2952(01)00552-4. PMID 11286996.